سپ بلاتر رییس فیفا استعفا داد

سپ بلاتر سوییسی رییس فیفا پس از گذشت 5 روز از شروع دوره ی جدید ریاستش از سمت خود استعفا داد.

سپ بلاتر رییس فیفا استعفا داد

سپ بلاتر رییس فیفا استعفا داد

خبرگزاری های معتبر دنیا از استعفای ناگهانی سپ بلاتر خبر دادند. سپ بلاتر دقایقی پیش استعفای رسمی خود از ریاست فیفا را اعلام کرد و خواهان تعیین جانشین برای خود شد.

بلاتر جمعه گذشته درحالی که 14 همکارش را به جرم اختلاس و پول شویی گرفته بودند و او درحالی که به شدت از سوی انگلیس ، آمریکا ، اتحادیه فوتبال اروپا و افکار عمومی دنیا زیر فشار بود ، حاضر به استعفاء نشد و در انتخابات شرکت کرد. فیفا متهم است با ریاست بلاتر سوئیسی و به دلیل گرفتن رشوه روسایش ، میزبانی جام های جهانی 2018 و 2022 را به روسیه و قطر هدیه کرده است. بسیاری از سران دنیا مثل اوباما و کامرون و مرکل ، بلاتر را دیکتاتوری فاسد نامیده بودند و خواهان برکناری او بودند اما این پیرمرد که با حمایت روسای فوتبال کشورهای کوچک و کمتر بهره مند از فوتبال که توسط لیدرهای منطقه ای چون علی کفاشیان ، رئیس فدراسیون فوتبال ایران حمایت می شدند ، توانست رای بیاورد.

اما فشار نهادهای قضایی سوئیس و آمریکا و رسیدن موج بازداشت ها به بدنه اصلی اجرایی فیفا یعنی تا پست دبیرکلی و بازشدن پای ژروم والکه دبیرکل فیفا به جمع متهمان دریافت رشوه 10 میلیون دلاری ، سبب شد تا جایگاه او بیش از قبل سست شود. همزمان اجلاس مهم سران کشورهای صاحب فوتبال اروپا و تهدید آنها به تحریم جام جهانی 2018 سبب شد تا بلاتر کمتر از 5 روز از شروع دوره ریاستش و درحالی که در ابتدای نشستن دوباره روی صندلی ریاست برای ابرقدرت ها خط و نشان کشیده بود و می گفت کارشان را از یاد نمی برد ، ناگزیر به استعفاء شد.

رییس مستعفی فیفا می گوید تا زمان انتخابات فعلا خودش در فیفا می ماند.

سپ بلاتر در نشستی خبری که خیلی از کشورها آن را تحریم کرده بودند و معتقد بودند حضور بلاتر باعث افزایش فساد در فیفا شده است، استعفای خود را از فیفا اعلام کرد و در نشست خبری خود گفت:« فکر می کنم فیفا به یک تغییر و تحول اساسی نیاز دارد. درست است که در فیفا من را قبول دارند و به من اعتماد کردند ولی فکر نمی کنم در کل به من اعتماد وجود داشته باشد و خیلی از کشورها اعتقادی به من ندارند. به همین دلیل من همینجا استعفای خودم را از فیفا اعلام می کنم و تا زمان برگزاری انتخابات فقط به عنوان رئیس فعالیت خواهم کرد.»
بلاتر ادامه داد: «40 سال است زندگی من با فیفا گره خورده است و همیشه دغدغه ام این بوده است که فوتبال پیشرفت کند. اگر هم این تصمیم را گرفتم که خیلی برام سخت بود فقط به خاطر پیشرفت فوتبال بوده است.»
او در پایان گفت:« جلسه بعدی اعضای فیفا قرار بود سال دیگر در مکزیکو سیتی برگزار شود ولی من درخواست می‌کنم یک جلسه فوق العاده برای انتتخاب رئیس برگزار شود. »

این درحالی است که منتقدان بلاتر که بسیاری از کرسی های هیات اجرایی فیفا را در اختیار دارند به دنبال برگزاری جلسه در هیات اجرایی هستند تا بر اساس اختیاراتی که دارند ، رئیسی موقت به جای بلاتر انتخاب کنند. از این پس و با بازداشت ژروم والکه ، شرایط روز به روز برای بلاتر سخت تر می شود. حتی شرکای تجاری بزرگ دوران مدیریتی او هم یک به یک پشتش را خالی می کنند. قبل از همه شرکت کوکاکولا در بیانیه ای این تصمیم بلاتر را ستود اعلام کرد این تغییر ، حرکتی به سوی مدیریت قرن بیست و یکمی برای اداره فیفاست.

بلاتر در کنفرانس خبری خداحافظی اش گفته بود:«با 40 سال از عمری که برای فیفا گذاشتم ، این رشته را به محبوب ترین رشته دنیا بلد کردم.» او در همین کنفرانس با سئوالی در این باره مواجه شد که آیا پای خودش هم در این رسوایی گیر خواهد بود؟ سئوالی که با خنده ای از کنارش گذاشت و با طمانینه سعی کرد از کوره در نرود.

این درحالی است که شبکه ای بی سی آمریکا به نقل از یک افسر آگاه از جزئیات پرونده اعلام کرد بزودی شخص بلاتر هم باید برای پاسخگویی خودش را به افسران پرونده معرفی کند. مقامات پلیس سوییس اما هرگونه ارتباط میان بلاتر و این پروند رسوایی را به شدت تکذیب می کنند. آنها اعلام کردند او هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارد . به نظر می رسد خط قرمز دولت سوییس در این پرونده ، بازداشت بلاتر است . آنها اصلا دوست ندارند این دیپلمات بازنشسته شان که سالها فوتبال دنیا را گردانده در 80 سالگی بازداشت شود./ خبرآنلاین

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه